Osamelým seniorom v TN kraji pomôže inteligentná domáca asistentka

Osamelým seniorom na území Trenčianskeho kraja pomôže v prípade potreby zavolať pomoc inteligentná domáca asistentka (IDA). Monitorovací systém, ktorý začali pilotne testovať v Handlovej, má za cieľ znížiť ich zdravotné, sociálne a bezpečnostné riziká a prinesie predĺženie ich samostatného života v domácom prostredí.

“Princípom systému je monitorovanie pohybu a zotrvávania na určitom mieste v domácnosti. To znamená, senzory sú rozmiestnené po základných miestnostiach a na základe toho, či osoba v miestnosti je alebo nie, sa vyhodnocuje v súvislosti s jej dennou rutinou, či nedochádza k vybočeniu zo štandardu. Vybočenie generuje následne alarm,” opísal konzultant projektu Roman Hlubina.

Systém podľa neho kombinuje viacero senzorov, napríklad dverný senzor, pohybové čidlo, SOS tlačidlo, GPS tracker pre pohyb vo vonkajšom prostredí. “Toto všetko je zviazané do jedného systému monitorovania a vyhodnocovania incidentov,” doplnil.

Projektom Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) reaguje na to, že má najvyšší index starnutia, taktiež sa tu nachádza okres s najvyšším indexom starnutia – okres Myjava, povedala vedúca oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Nekorancová. “Preto sme sa rozhodli smerovať sociálne služby pre seniorov hlavne k nim domov, do ich prirodzeného prostredia, ktoré poznajú, aby nemuseli odchádzať do zariadení sociálnych služieb,” načrtla Nekorancová.

Celý projekt plánuje TSK podľa nej spustiť budúci rok, postupne chce do neho zapojiť 800 seniorov, osôb so zhoršeným zdravotným stavom alebo ľudí so zdravotným znevýhodnením.

zdroj: TSK

zdroj: TASR

Total
1
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts