Bezplatné zistenie protilátok pre všetkých obyvateľov Trenčína

Možnosť zistiť hladinu protilátok na COVID-19 ponúka všetkým Trenčanom nad 18 rokov druhá etapa spoločnej štúdie mesta Trenčín a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Registrácia záujemcov potrvá od dnes, piatka 11. 2. 2022, do naplnenia kapacity 2 tisíc testov, najdlhšie však do 17. februára 2022. 

V prvej etape testovania, určenej pre neočkovaných Trenčanov, úspešne vzorky prinieslo 1108 obyvateľov z 1314 vydaných testov. Vzorky potom testovalo Biomedicínske centrum.  

Druhá etapa dáva možnosť širšej skupine ľudí.

Podmienkou zapojenia sa do druhej etapy štúdie je vek nad 18 rokov a trvalý pobyt v Trenčíne. Registrácia účastníkov sa začína v piatok 11. februára 2022. “Máme k dispozícii ešte okolo 2 tisíc testov a štúdiu po dohode s mestom Trenčín otvárame aj zaočkovaným obyvateľom mesta Trenčín, aby aj oni mali možnosť zistiť, akú hladinu protilátok majú po očkovaní. Za tým účelom sa aj mierne upravil dotazník, pretože nás zaujíma, akou vakcínou boli ľudia očkovaní, koľkými dávkami a pod. Veríme, že aj druhá fáza prebehne bez komplikácií a ľudia sa k výsledku dostanú v priebehu týždňa maximálne dvoch od odovzdania vzorky,” hovorí k pokračovaniu štúdie riaditeľ Virologického ústavu, Juraj Kopáček.

Čo urobiť, ak chcem poznať úroveň mojich protilátok? Potrebná je registrácia na webe trencin.sk.

Aký je význam tejto štúdie v meste Trenčín?

Bezplatné testovanie protilátok s domácim samoodberom môže pomôcť občanom pri ich  rozhodovaní o tom, aké kroky môžu urobiť na ochranu svojho zdravia. Zároveň mesto získa určitý čiastkový obraz o hladine protilátok u svojich obyvateľov a štúdia  podá aj informácie o vzťahu hladiny protilátok k jednotlivým vakcínam a času, ktorý uplynul od očkovania alebo prekonania choroby COVID-19.  

“Veríme, že to bude dobrá ukážka spolupráce samosprávy s vedeckou inštitúciou s benefitmi pre obe strany a hlavne pre občanov, ktorí sa do štúdie zapojili” hovorí J. Kopáček. 

Mesto Trenčín chce týmto krokom prispieť k ešte lepšej ochrane zdravia svojich obyvateľov, prípadne im poskytnúť poradenstvo, ak by ich ochrana už nebola dostatočná.

Mesto za spoluprácu ďakuje Biomedicínskemu centru SAV, RÚVZ Trenčín,  Fakultnej nemocnici Trenčín a všetkým obyvateľom mesta, ktorí sa do štúdie zapoja.

zdroj: trencin.sk

Total
0
Shares
Related Posts