TN kraj rozširuje možnosti zamestnania: 722 ľudí absolvuje rekvalifikácie!

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pokračuje s projektom Podpory zamestnateľnosti v regióne horná Nitra. Bilanciu kompetencií a rekvalifikačné kurzy by malo absolvovať 722 účastníkov, väčšina je z Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), 45 je z Elektrárne Nováky (ENO). Projekt rozšíri kraj o ďalších 180 miest. Informoval o tom v pondelok na brífingu v Prievidzi predseda TSK Jaroslav Baška.

Jedným z účastníkov projektu je 54-ročný Jozef Svitok. V bani odpracoval 29 rokov, pôsobil na pozíciách vetrania a bezpečnosti. Pôvodne vyučený elektrikár si podľa svojich slov spravil kurz bezpečnostného technika a skúšky na plynárenské tlakové zariadenie. “Je to veľká zmena, lebo väčšina ľudí, ktorá končila, bola nad 50 rokov. Keď niekto odrobí v jednom podniku 30 rokov, je to dosť dlhá doba. Banícka profesia je navyše dosť špecifická. Projekt je dobrý na to, aby sa tí ľudia uplatnili aj na povrchu, nielen v podzemí,skonštatoval Svitok.

Špecifickou kategóriou sú podľa neho baníci, ktorí odpracovali 30 rokov na príprave či stenovom porube. “Ich zdravotný stav je dosť poznačený tým, že robili v takýchto podmienkach, preto mohli chodiť v 55 rokoch do dôchodku. Nájsť by mohli uplatnenie v trochu ľahších profesiách,” podotkol.

TSK rozšíri počet miest o 180 na základe dodatočnej požiadavky HBP, v rekvalifikáciách tak bude pokračovať približne 900 ľudí, avizoval Baška s tým, že rekvalifikácie by mali ukončiť do konca tohto roka, čo je podľa neho náročnejšie na čas i väčší počet ľudí. TSK preto zamestnal väčší počet tútorov. “Projekt je v hodnote 12 miliónov eur, nadväzuje na prvý, v rámci ktorého sa vyčerpalo približne sedem miliónov eur,” vyčíslil Baška.

“Medzi rekvalifikačnými kurzami dominujú zváračské kurzy alebo kurzy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia, tam spadajú rôzne obsluhy strojov, zariadení, bezpečnostní či revízni technici,” spomenula asistentka projektového manažéra Andrea Dubecová.

ilustračný obrázok: FB/Kontaktné centrum Handlová

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts