Trenčianska fitneska Tatiana Ondrušková: Od detstva k Svetovým titulom (rozhovor)

Tatiana Ondrušková, talentovaná Trenčanka, sa prepracovala z mladej gymnastky až na vrchol svetového akrobatického fitness. V exkluzívnom rozhovore pre Square Trenčín prezrádila, čo ju inšpirovalo k akrobatickému fitness, ako prekonávala výzvy na ceste za úspechom a aké sú jej plány do budúcnosti. Odhalila tiež, ako jej tvrdá práca a odhodlanie ovplyvnili mladé talenty v oblasti fitness a aký má prístup k súťaženiu a tréningu.

Kto je Tatiana Ondrušková a čo ju inšpirovalo k akrobatickému fitness?

Hm, Tatiana Ondrušková je (z môjho uhľa pohľadu) jedno veľmi tvrdohlavé, sebakritické, väčšinu času usmiate dievča, ktoré sa každý deň snaží posúvať bližšie a bližšie k svojím najväčším snom. 😊 K akrobatickému fitness som sa dostala veľmi dávno. V piatich rokoch ma rodičia prihlásili na športovú gymnastiku do klubu GK Pavlo Trenčín, kde som pod vedením trénerov Pavlíčkovcov trénovala až do svojich 13tich rokov. Keď som mala 8 rokov, nastali však nejaké problémy s telocvičňou, kde sme trénovali, a počet tréningových hodín musel byť znížený. Vtedy sa mojej mamine zdalo, že mám zrazu veľa voľného času a prebytočnej energie, tak ma prihlásila na detský fitness do klubu Fitnes Gabrhel Trenčín (dnes UNITY). V detskom fitness som súťažila až do svojich 15tich. Tento šport mi učaroval už od začiatku a po ukončení súťaženia v detskom fitness som postupne prešla do juniorskej a ženskej kategórie akrobatického fitness.

Ako a kedy si začala svoju kariéru v akrobatickom fitness?

V akrobatickom fitness súťažím od svojich 16tich rokov. Keďže vo fitness sa dá súťažiť zároveň v juniorskej aj ženskej kategórií už od začiatku svojej kariéry nastupujem v oboch kategóriách. Prechod z detského fitness, ale nie je jednoduchý. Voľná zostava sa cvičí na tvrdých pódiách, na rozdiel od detských kategórií kde sa súťaží na tatamoch. K voľnej zostave sa pridáva aj pózing na vysokých podpätkoch a v súťažnej farbe ako aj celková úprava stylingu a vizáže. Do prípravy sa zaraďuje striktné dodržiavanie upravenej stravy a ku gymnastickým tréningom pribúdajú silové a kondičné tréningy v posilňovni, tréningy pózingu a kardio. 

Aké disciplíny v akrobatickom fitness preferuješ a prečo?

Konečný bodový výsledok v akrobatickom fitness vzniká súčtom hodnotenia z dvoch súťažných disciplín, ktorými sú porovnávanie postáv a voľná (akrobatická) zostava. Ja osobne mám radšej voľnú zostavu. I keď zo sebou prináša viacej rizika a možností chybovať ako pózing, ktorý si na súťaži zvyknem väčšinou už len v kľude užiť. Voľná zostava je mojou srdcovkou, môžem v nej naplno využiť svoju kreativitu a fantáziu. Na pódiu mám možnosť ukázať to, na čom som tvrdo pracovala celý rok. Milujem spájať hudbu s pohybom, perfektne precítiť každý jeden detail, pomocou umeleckého prejavu sa spojiť s publikom a odovzdať im emóciu, ktorá je spojená s témou celej zostavy. Taktiež každý rok rada vymýšľam nové a zaujímavé kostýmy, keďže ma to od malička ťahalo vždy nejakým spôsobom k umeniu a mojim snom bolo byť módnou návrhárkou, týmto štýlom si ho môžem aspoň trošičku plniť. 😊

Aké boli najväčšie výzvy a prekážky na ceste za svetovými titulmi?

Cesta ku každému titulu je jedinečná a každá je plná prekážok a výziev. Keď som bola mladšia bolo pre mňa výzvou skôr to, že som nemohla viesť život ako moji rovesníci. Nemohla som ísť cez víkend na párty, nemohla som si ísť sadnúť do reštaurácie na dobré jedlo alebo ísť von pretože som musela trénovať. Od 16tich som každý deň so sebou všade vláčila krabičky s jedlom, ktoré som si musela deň vopred pripraviť a navážiť. Pre teenagera neľahká úloha. Dnes je ale toto všetko už mojim životným štýlom a neberiem to ako povinnosť alebo niečo, čo musím. Je to mojou súčasťou a zvyklosťou, ktorej vďačím za život aký vediem dnes. V tejto dobe (s pribúdajúcim vekom) je už pre mňa skôr výzvou nájsť tú správnu cestu ako sa vyhýbať zraneniam a dopriať telu dostatočnú regeneráciu aby bolo schopné zvládať náročnosť a nemalé množstvo tréningových jednotiek. Taktiež tlak a očakávania výsledkov od okolia ale aj odo mňa samej sú každým rokom vyššie a vyššie, zvládať to býva občas tiež náročné.

Ako vyzerá typický tréningový deň?

Ráno vstanem a nechystám si jedlo na celý deň, keďže som počas dňa väčšinou rozutekaná kade tade. 😊 Prvý gymnastický tréning absolvujem v doobedných hodinách (k tomuto tréningu sa väčšinou pridá aj tréning pózingu), ktorý trvá cca 2 hod, poobede ma čaká silový tréning v posilňovni. Tréningy sú však každý deň iné a menia sa podľa toho koľko času mi do súťaže zostáva. Takže sa nedá všeobecne povedať, že takto vyzerá každý jeden tréningový deň. Do prípravy sú počas týždňa zaraďované aj sedenia s mentálnou trénerkou, regenerácia, kondičné alebo kardio tréningy.


Aké sú tvoje najvýznamnejšie úspechy v akrobatickom fitness?

Mojimi najvýznamnejšími úspechmi sú 4 tituly majsterky sveta v akrobatickom fitness žien a 3 tituly majsterky sveta v akrobatickom fitness junioriek.

Čo ťa motivuje k dosiahnutiu vynikajúcich výsledkov?

Momentálne je mojou najväčšou “motiváciou“ to, že ma tento šport baví a robí ma šťastnou. Je súčasťou môjho života, každý jeden deň už celkom dlhú dobu. Baví ma prekonávať sa, každú sezónu prísť na súťažné pódiá lepšie pripravená a sledovať čoho je ľudské telo schopné, ak je tréningový proces správne nastavený.

Ako sa pripravuješ na súťaže a aký je tvoj prístup k súťaženiu?

V príprave sa spolu s trénerom Tomášom Kollárom zameriavame na moje slabiny v oblasti postavy. Silové tréningy prispôsobujeme tak aby sme stále udržali požadovanú symetriu tela, kvalitu svalstva a mieru osvalenia. S trénerkou Mariannou Kollárovou, každý rok vytvárame náročnejšiu a originálnu voľnú zostavu. Do zostavy zaraďujeme nové prvky, pokúšame sa vymyslieť novú tému, hudbu a kostým, tak aby tvorili jeden celok a taktiež sa sústredíme na splnenie požiadaviek rozhodcov a publika, tak aby bola zostava neprehliadnuteľná. Celý proces prípravy je spojený aj so sedeniami u mojej mentálnej coach-ky Xénií Hankovej. Preberáme spolu skoro každú jednu moju myšlienku a pracujeme na nastavení mysle tak, aby som bola schopná podávať maximálny výkon za akejkoľvek situácie. Súčasťou prípravy je samozrejme aj kvalitná regenerácia a príprava váženej stravy s presne nastaveným príjmom makroživín počas celého dňa. 

Môj prístup k súťaženiu sa za posledné roky veľmi zmenil. Keďže som v tomto prostredí vyrastala a v podstate od malička nepoznala nič iné, bol to pre mňa celý svet. Súťaženie som brala veľmi vážne a kedysi mi trvalo celkom dlho stráviť akýkoľvek neúspech. Vidím v tom ale aj určité plus, lebo tieto neúspechy ma vždy hnali vpred, motivovali ma byť lepšou a dostali ma až tam kde som dnes. Tento rok som si však dala prvý krát od súťaženia polročnú pauzu a mala som čas spoznať život aj z inej stránky. Myslím si, že mi to pomohlo a podarilo sa mi v myslení a vo vnímaní športu dospieť. Dnes už si vážim to, že vôbec môžem robiť šport, ktorý ma baví, že som zdravá, že moje telo mi umožňuje dosahovať výkony, ktoré dosahujem a súťaženie beriem len ako obrovské plus k tomuto všetkému. Súťaž je predsa len jednodňová záležitosť, ale ten proces a príprava sprevádza človeka každý deň. 😊

Aký vplyv mala tvoja kariéra na mladé talenty v oblasti akrobatického fitness?

Myslím si, že nie len moja tvorba ale aj tvorba ostatných fitnessiek (mojich súperiek) z našej generácie, viedla k pozitívnym zmenám v oblasti voľných zostáv. Zostavy sú v dnešnej dobe premyslené do posledného detailu, majú umeleckú hodnotu, každý pohyb je doladený a niekoľko tisíc krát natrénovaný. Kostýmy sú taktiež každým rokom premyslenejšie a krajšie. Preto sa celosvetová úroveň a kvalita konkurencie zvyšuje. Mňa osobne vždy vie veľmi potešiť to, keď mi mladšia fitnesska napíše alebo povie, že som jej vzorom alebo inšpiráciou. Má to pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu a dodáva mi to pocit, že to na čom tvrdo pracujeme a vytvárame robíme správne.

Aké sú tvoje ciele a plány v akrobatickom fitness?

Najbližšie ma spolu s trénermi čaká rozplánovanie prípravy na ďalšiu súťažnú sezónu/rok. Uvidíme aké ciele si stanovíme. Ak mi zdravie bude slúžiť veľmi rada by som sa pripravila na budúcoročné majstrovstvá Európy aj sveta, kde budem bojovať o obhajobu svojich titulov.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts