Z. Čaputová získala prestížne ocenenie: V Nemecku si prevzala Cenu cisára Otta!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu ráno odletela do Nemecka. V Magdeburgu si popoludní prevzala Cenu cisára Otta, ktorá honoruje osobnosti i inštitúcie za mimoriadny prínos k procesu európskej integrácie, predovšetkým s ohľadom na štáty strednej, východnej a juhovýchodnej Európy.

“Slovenskej prezidentke bude ocenenie patriť za jej proeurópsku orientáciu a jej odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu,” oznámilo mesto Magdeburg v súvislosti s cenou, pomenovanou po saskom vojvodovi a prvom rímsko-nemeckom cisárovi Ottovi I. Veľkom. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v magdeburskej katedrále.

Ešte predtým čakalo prezidentku v metropole Saska-Anhaltska plenárne rokovanie s predstaviteľmi tejto spolkovej krajiny, hlava štátu sa tiež stretla s krajanmi. Na rokovaní sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Dovhun a minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora.

Cenu Cisára Otta udeľujú od roku 2005 v dvojročných intervaloch, v minulosti sa jej laureátmi stali napríklad niekdajší nemecký prezident Richard von Weizsäcker, bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) alebo rumunský prezident Klaus Johannis.

zdroj: FB/Zuzana Čaputová

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts
Read More

Úvodný diel Smart City mesačníku

Asociáci Smart City Slovensko si v spolupráci s platformou Square_ pre rok 2021 pripravila projekt Smart City mesačníku,…